26 grudnia 2024

Lebiodka pospolita – zioło smaczne i zdrowe

Lebiodka to zioło o szerzej znanej nazwie – oregano. Choć szczególnie kochane w kuchni morza śródziemnego, to spotkać można to aromatyczne ziółko w całej Europie, Azji i północnej Afryce. Poza cudownym aromatem, ma mnóstwo innych zalet. Starożytni Egipcjanie wykorzystywali oregano podczas mumifikacji, a wśród starożytnych Greków lebiodka znana była jako zioło lecznicze i afrodyzjak. Te oraz kilka innych – nowożytnych zastosowań sprawiło, że oregano jest jednym z najpopularniejszych ziół świata.

Zioło lubiane przez wszystkich

Oregano najczęściej stosowane jest w kuchni śródziemnomorskiej. Brak dodatku lebiodki do tradycyjnego sosu pomidorowego, sprawia, że jego smak jest niekompletny. Włoska pizza czy pasta, standardowo wzbogacane są tym składnikiem. Kozi i owczy ser świetnie komponuje się z oregano. Lebiodka pospolita ma szerokie zastosowanie kulinarne, zarówno świeża jak i suszona. Doprawiać nią można potrawy mączne takie jak makarony, także mięsa, ryby, zupy, sałatki, a nawet drinki. Ta wszechstronność zastosowania oregano wpływa korzystnie nie tylko na nasze kubki smakowe, ale na cały nasz organizm.

Oregano to sprzymierzeniec zdrowia

Od zarania dziejów zioła towarzyszą ludziom. Wiedza z zakresu ziołolecznictwa powstawała przez tysiące lat. Doniesienia o leczniczym działaniu lebiodki pospolitej pochodzą sprzed 3000 lat p.n.e. Już Babilończycy wiedzieli o korzystnym wpływie oregano na układ oddechowy. Z biegiem lat ta wiedza poszerzyła się. Dziś wiemy, że olejki eteryczne zawarte w lebiodce pospolitej wykazują działanie przeciwzapalne oraz wykrztuśne, co wykorzystywane jest w schorzeniach układu oddechowego. Oregano ma zbawienny wpływ na problemy gastryczne takie jak biegunka, wzdęcia, ból brzucha. Zioło to wspomaga trawienie, wydziałanie soków trawiennych i żółci. Wspiera wątrobę. Zwalcza patogeny układu oddechowego i pokarmowego. Łagodzi kaszel oraz skurcze jelit i mięśni gładkich brzucha podczas bolesnych miesiączek. Jako dodatek do kąpieli, znajduje zastosowanie w leczeniu podrażnień skóry. To tylko kilka z wielu zastosowań lebiodki pospolitej.

Szybki kurs zielarstwa

Oregano wykorzystywane jest w kuchni ze względu na jego wysokie walory smakowe. Olejek eteryczny pozyskiwany z tego zioła ma zastosowanie w schorzeniach układu oddechowego oraz pielęgnacji skóry. Napary z lebiodki wspomagają układ pokarmowy, gdyż regulują proces trawienia. Co ciekawe, oregano znają i spożywają również zwierzęta. Intuicyjnie wiedzą jakie składniki pokarmowe służą ich zdrowiu.