23 listopada 2024

Pełnowartościowa karma dla psa alergika – jak ją wybrać?

Psy z alergiami potrzebują specjalistycznej karmy, która łagodzi stany uczuleniowe oraz dostarcza zwierzętom wszystkich niezbędnych składników pokarmowych, czyli makro i mikroelementów. Alergie u psów są dość częste i wymagają profesjonalnego podejścia. Karma dla psa alergika nie powinna zawierać najpopularniejszych alergenów, czyli mięsa drobiowego oraz zbóż.

Jak powstaje karma dla psa alergika?

Alergia u psów może pojawić się w każdym momencie, nie tylko w wieku szczenięcym. Objawami mogą być problemy żołądkowe, drapanie się zwierząt, wypadanie sierści oraz problemy skórne. Karma dla psów alergików to produkt przeznaczony do specjalistycznego żywienia zwierząt. Zwykle karma opracowana jest z udziałem weterynarzy, którzy doradzają producentom w wyborze wartościowych i bezpiecznych składników.

Mokra karma to posiłek przeznaczony dla zwierząt w różnym wieku – wyrób nadaje się dla szczeniąt oraz dla psów seniorów. Brak sztucznych dodatków, czyli aromatów, barwników oraz konserwantów ogranicza ryzyko powstawania alergii pokarmowych u zwierząt. Wysokiej jakości mięso oraz roślinne dodatki w karmie dla psów alergików, dostarczają pupilom dokładnie tego, czego psy potrzebują.

Jak skomponowana jest karma dla psa alergika?

Wiadomo już, czego nie zawierają karmy dla psów alergików, ale warto dowiedzieć się, co mają one w składzie. Karmy weterynaryjne są dopasowane do potrzeb zwierząt z alergiami. W składzie zwykle są mięsa, które rzadko wywołują alergie. To jagnięcina, wołowina lub dziczyzna. Dodatkowo w pokarmie mogą być oleje pochodzące z tłustych ryb. Olej dostarcza zwierzakowi niezbędnego tłuszczu oraz witamin.

Roślinne dodatki w karmach dla zwierząt zapewniają błonnik oraz minerały. To również cenne źródło węglowodanów złożonych. W karmie mogą znajdować się także minerały, takie jak wapń, potas i sód. Cennym składnikiem są też zioła oraz owoce. Niektóre elementy karmy dla psów alergików, wpływają korzystnie na pracę układu pokarmowego, moczowego oraz nerwowego. Pies dobrze odżywiony jest pełen energii, skory do ćwiczeń oraz do zabawy, ma zdrową skórę i lśniącą sierść.

Karma dla psa alergika powinna zostać podana, jeśli zwierzę ma objawy alergii. Najlepiej skonsultować się z weterynarzem, który wykluczy inne schodzenia. Alergia powinna minąć po paru tygodniach od zmiany karmy, mokra karma weterynaryjna może być stosowana przez długi czas. Dodatek kwasów tłuszczowych łagodzi objawy alergii, takie jak swędzenie oraz stany zapalne. Minerały i witaminy uzupełniają niedobory, które często są skutkiem alergii pokarmowych.