Nowe zwierzę w domu – królik.
Zakup lub adopcja zwierzaka to nowe, dodatkowe obowiązki. Na samym początku należy nabyć odpowiednie akcesoria, aby uszak miał wszystko czego potrzebuje. Warto zrobić sobie listę zakupów, aby o niczym nie zapomnieć.
Co warto mieć na początek przygody z królikiem?
Podstawowe akcesoria to:
-co najmniej dwie miseczki,
-paśnik na siano,
-kuweta,
-klatka,
-podkład do klatki np. typu dry bed,
-wysokiej jakości siano, zioła oraz karma typu pellet.
-cążki do obcinania pazurków.
Klatka czy wolny wybieg? Co jest lepsze dla królika?
Znaczna część opiekunów uszaków decyduje się na to, aby ich pociechy żyły mając wolny wybieg w pokoju. Jednak mimo to warto posiadać klatkę, aby uszak w czasie naszej nieobecności nie zrobił sobie krzywdy. Przekształcając pomieszczenie na wybieg dla królika należy pamiętać o zabezpieczeniu wszystkich przewodów elektrycznych. Trzeba też zwrócić uwagę na to, że niektóre rośliny doniczkowe są trujące dla królików, więc lepiej zabrać je z pokoju gdzie przebywa zwierzak.
Siano i zioła czy świeże warzywa i owoce?
Króliki są roślinożercami. Na jedzeniu spędzają bardzo dużą część dnia. Co ciekawe oprócz zębów siecznych, które właściciel może zobaczyć gołym okiem mają też cały zestaw trzonowców, które widać dopiero w badaniu otoskopem lub pod narkozą. Wiele zwierzaków zmaga się z problemami stomatologicznymi. Niestety za większość kłopotów z zębami odpowiada nieprawidłowa dieta. Podstawą króliczego jadłospisu powinno być dobrej jakości siano i zioła. Ważna jest też gotowa karma typu pellet, czyli taka gdzie wszystkie składniki wyglądają i smakują tak samo. Dzięki temu uszak nie może wybrać najsmaczniejszych kawałków i zostawić reszty, tylko zjada całość. Świeże warzywa i owoce powinny być dodatkiem do diety, a nie podstawą żywienia.
Kiedy wybrać się na pierwszą wizytę do weterynarza z królikiem?
Zwierzak z pewnością będzie nieco zestresowany zmianą miejsca zamieszkania, dlatego warto dać mu czas na aklimatyzację. Najlepiej na pierwszą wizytę w gabinecie zabrać królika po tygodniu pobytu w nowym domu. W tym czasie należy obserwować uszaka i zapisać na kartce ewentualne pytania, które chcielibyśmy zadać specjaliście podczas wizyty.
Króliki są zwierzętami towarzyskimi, ale jak każdy pupil wymagają dużo uwagi, nakładów finansowych oraz nabycia wiedzy na temat ich prawidłowego utrzymania. Decyzja o zakupie lub adopcji towarzysza powinna być dobrze przemyślana pod względem tego ile czasu opiekun może poświęcić królikowi i czy stać go będzie na opiekę weterynaryjną oraz dobrej jakości karmę dla zwierzaka.
Pytanie, czy królik będzie się czuł dobrze w takim środowisku?